среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie sztachetki te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślepiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, prostej obróbce oraz stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenie PVC na plot i furtkę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie głazów na balustrady PVC na ogrodzenie i furtkę sztachetowa, przybierają one wtedy rozmaite pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż kroi się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno również siekać na sześciany o symetrycznych konturach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z Winylu wykorzystuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki i ploty Winylowe na ogrodzenie i bramkę sztachetowa buduje się z skał różnego zarysu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z odłamków o nietypowych zarysach, wypada je adekwatnie zestawiać tzn. tak, żeby kształt każdego kolejnego integrował się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia z plastiku z Radzynia Podlaskiego należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur migiem niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają też mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane firmy porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, aby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий