пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co tak nie podkreśli linii trawnika lub kwietnika jak niskie żywe sztachety.

Niezmiernie wysokie, bowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzeszki. Gdy wolimy aby nasze roślinne plot było nadzwyczaj wysokie a zarazem cienkie to w cieniu można je ukształtować z brzostu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu. Należy pamiętać jednak, że kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie bardzo utrudnione.

Nic mocno nie podkreśli projektu trawnika czy tez kwietnika jak niskie żywe plot.


W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze mogą dobrze rosnąc w wskazanych miejscach, małe krzewy zdołają utrzymać zielone bogactwo w ryzach czy tez zastawią gołe wycinki gleby. Schludnie przycięty niewielki żywopłot sam zresztą wystarczy za ozdobę ogrodu. Na zielone ploty Poznań przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę jedynie ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je małe jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niskie albo wysokie zielone ogrodzenia wolno otrzymać z krzewów szpilkowych.

Na nieszczęście, drzewa z tej grupy są znacznie droższe niż drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej akceptuje brak słońca cis zwyczajny. Najczęściej szeroko się rozrasta i trzeba go przycinać, aliści jego przemianę Cis można pościć samopas.Będzie ekspresowo rósł zaś wstrzyma kolumnowy zarys.

Gdyby wasz zakamarek jest nadzwyczaj zacieniony, wskazane jest aby roślinny palisada rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektóre z cienioznośnych wariantów maja wersji o złotawych lub wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr pospolity Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w największym stopniu ewidentne w słońcu, tymczasem nawet w śladu listowie pozostają całkiem jasne, nieomalże oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий