понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty z reguły spełniają role ogrodzenia, chociaż częstokroć służą tez za dekoracje. Zazwyczaj takie ogrodzenie z Winylu sadzi się w nasłonecznionych elementach, gdzie migiem wzrastają oraz silnie gęstnieją. Sporo uroku maja tez takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza poprzez osłonięte zakamarki parku. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie plątanina gałązek względnie kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazy, a rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje że nawet mały spacer nieopodal takiego parkanu uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki które przeważają w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju same rosną, często tez ekspansywnie rozkwitają, jednak potrzebują również mnóstwo miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie Winylowe zdołają być nadzwyczaj wysmukłe, chociaż wypada je regularnie zmniejszać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się zastanawiać, ponieważ takie plot komponuje się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany estetycznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony reprezentacyjnej, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z PCV stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posiadłości. O ile mamy wiele miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий